Co nás činí šťastnými?
Co je to štěstí? Pomyslný stav mysli, který si každý nastavuje individuálně a dospějeme k němu různými způsoby? Štěstí by měl být přirozený stav, ale v současné uspěchané době přibývá stále více lidí, kteří mají vše, ale cítí se nešťastně, proč?
Základní lidské potřeby
V psychologii (a nejen v ní) je uznávaná takzvaná Maslowova pyramida lidských potřeb. Jedná se o vyznačení lidských potřeb, které vedou k tomu, aby se člověk cítil dobře, aby se cítil šťastný a nebyl frustrovaný. Základnu pomyslné pyramidy samozřejmě tvoří základní fyziologické potřeby, bez nichž bychom těžce přežili, dýchání, voda, spánek, potrava, vylučování, rozmnožování. O stupínek výše již máme jistotu a bezpečí. To jsou věci, které i říkáme, pokud někomu přejeme k narozeninám či píšeme vánoční pohlednici, hlavně zdraví oslavenci a celé jeho rodině. To znamená, že na tomto stupínku tkví zdraví, jistota rodiny a také jistota zaměstnání. O další stupínek výše se nachází potřeba lásky a přátelství. Opravdovou lásku a přátele si za peníze nekoupíme. A blížíme se k vrcholu pyramidy. Zde se nachází potřeba úcty a uznání. Pocit méněcennosti nás určitě šťastným nedělá. Lidé přirozeně usilují o respekt a slávu, dobře se nám poslouchají pochvalná slova. Na samotném vrcholu je usazena potřeba seberealizace. Seberealizací jsou myšleny naše cíle, rozvíjení talentu a seberealizaci většinou chápeme jako něco, co má skutečný smysl, co nás právě dělá šťastným, co naplní náš smysl života.
Hormony štěstí
Stejně jako o výše zmíněných potřebách jste nejspíše slyšeli i o hormonu štěstí, endorfinu. Nejedná se jen o tento konkrétní hormon, ale o celou skupinu hormonů, do které patří mimo endorfinu i například serotonin, dopamin či oxytocin. Hormony štěstí se jim přezdívá proto, protože způsobují dobrou náladu, tlumí bolest, snižují riziko depresí a pocitů smutku. Co pro uvolnění těchto hormonů udělat? Nejjednodušší způsob je okamžité zvýšení hladiny krevního cukru, tak natáhněte ruku po dobré čokoládě nebo po voňavém cukroví. Další přímý vliv má i fyzická aktivita. Až strávíte cukroví, zkuste jít na svižnou procházku a uvidíte, jak se budete cítit fajn. Jeden z hormonů, oxytocin, je uvolňován jen při fyzickém kontaktu. Oxytocin se uvolňuje při porodu, u čerstvě zamilovaných lidí, ale také je uvolňován při sexu, při objímání a masáži. Takže návod na šťastné mezisváteční odpoledne? Cukroví, procházka, objetí od milované osoby.
Dlouhodobá spokojenost
Čím dál více lidí si uvědomuje, že je nedělá šťastnými to, že dostanou drahý dárek, koupí si nové auto, stráví týden na luxusní dovolené u moře. Aby se člověk cítil šťastný dlouhodobě, musí mít koho obejmout, mít se komu vypovídat, zajít si s kým na kávu, mít čas na své koníčky a zájmy. Čas, zejména čas strávený s našimi blízkými, je to, co si za peníze nekoupíme, ale právě to, co dělá náš život šťastný.