Světový den těhotenství
Víte, že 7. května je světový den těhotenství? Tento den je věnován jednomu z nejkrásnějších a zároveň nejnáročnějších období v životě ženy. Období těhotenství a samotné početí však může skýtat mnoho problémů a rizik, na která je třeba poukázat. Den zasvěcený těhotenství je tu právě proto, aby upozornil i na tyto aspekty. Podívejte se dnes spolu s námi na stěžejní informace o těhotenství.
Období těhotenství
Toto jedinečné období v životě ženy trvá přibližně 40 týdnů a je rozděleno do tří trimestrů. Během prvního trimestru hrozí nejvyšší riziko spontánního či zamlklého potratu plodu. V průběhu období těhotenství by žena měla přestat konzumovat některé nevhodné potraviny (obsahující zejména syrové maso, jako je sushi, tatarský biftek či některé druhy bylin atd.) a upravit svůj dosavadní životní styl, aby byl podpořen správný vývoj plodu. Omezení se týká také konzumace alkoholických nápojů či kouření cigaret, užívání omamných látek apod. Hlavně v těhotenství by strava měla být zdravá a pestrá, neměly by v ní chybět některé důležité vitamíny. Důležitá je dostatečná konzumace kyseliny listové, která může v běžném jídelníčku chybět. Má důležitý vliv na správný vývoj plodu, zvláště nervové soustavy. Tento vitamín skupiny B je obsažen v listové zelenině, hrachu, fazolích, droždí či v ovoci (avokádo).
Kolik by jí měli ženy denně přijmout? Vhodné je její přísun ve stravě zvýšit již před samotným otěhotněním na dávku 400 μg denně, během těhotenství by měl být příjem kyseliny listové zvýšen na 600 μg denně.
Důležitá je také konzumace dostatečného množství minerálních látek, zejména železa (to podporuje krvetvorbu), vápníku, hořčíku, zinku a jódu. Zvláště pak u žen s poruchami funkce štítné žlázy je důležité, aby lékař upravil příjem léků či žena dbala na dostatečný přísun jódu. Hraje totiž důležitou roli ve vývoji nervového systému a s jeho nedostatkem stoupá riziko vzniku vrozených vývojových vad či potratů.
Problémy s otěhotněním
Problémy se mohou vyskytnout již ve fázi početí. Nezastupitelnou úlohu ve vyšetřování neplodnosti hraje genetické vyšetření. Mnoho příčin neplodnosti může mít svůj genetický původ (viz Genetika Plzeň – Prováděná vyšetření). Důvodem ke genetickému vyšetření mohou být: vrozené vývojové vady pohlavního ústrojí či poruchy pohlavního vývoje, patologický výsledek spermiogramu, ovariální selhání, opakované potraty, výskyt chromozomální vady v rodině či narození postiženého dítěte rodičům či jejich příbuzným. Při problémech s početím či neplodností je jednou z možností návštěva pražské kliniky GEST (Centrum reprodukční medicíny a gynekologie), která zajišťuje svým klientům profesionální péči a pomoc. Další možností je pak Genetika Plzeň, která disponuje moderními laboratořemi a poradenstvím z oblasti reprodukční medicíny.
Riziko zamlklého těhotenství
Zamlklý potrat, někdy nazýván také jako zamlklé těhotenství, je stav, kdy se plod v děloze z nějakého důvodu přestává vyvíjet a odumírá. Diagnostika probíhá většinou až s pomocí ultrazvuku, kdy lékař nevidí, že by plodu fungovalo srdíčko. Horší je, že zpočátku může být tento potrat bez příznaků. V případě „klasického“ potratu tělo mrtvý plod vyloučí, ale u zamlklého těhotenství tělo funguje tak, jako kdyby plod stále žil. Do těla jsou stále vylučovány těhotenské hormony a přetrvávají příznaky těhotenství. Zamlklé těhotenství je pro psychiku každé ženy velmi náročné.
Jaké jsou těhotenské příznaky?
Jako první trimestr se označuje období od početí do 13. týdne těhotenství. Jakmile se oplodněné vajíčko „uhnízdí“ začínají se objevovat první příznaky těhotenství. Mezi ně obvykle patří vynechání pravidelné menstruace, zejména ranní nevolnost, časté nutkání k močení, přecitlivělost a únava. Co může za nechuť k jídlu a nevolnost? Za ranní nevolnosti mj. může zvýšená hladina hormonů – především estrogen a humánní choriový gonadotropin (hCG). V těhotenství se také zvyšuje citlivost čichu a mění se vnímání chutí. I to se podílí na ranních nevolnostech. Během pár týdnů však tyto příznaky většinou odezní. Objevit se však mohou zvláštní chutě na potraviny, které žena doposud příliš nekonzumovala. Probíhají-li takovéto změny, je načase si udělat těhotenský test, který můžete zakoupit v lékárnách. Tyto testy jsou dnes již celkem spolehlivé a upozorní vás na pozitivní či negativní výsledek. Jen pozor, test byste měly provádět až týden po vynechání menstruace.
Jsem opravdu těhotná?
Několik málo dní po početí (11. až 12. den) se může objevit drobné krvácení, které může být zaměněno se slabým menstruačním krvácením. Dochází k němu z důvodu uhnízdění oplodněného vajíčka v silně prokrvené děložní tkáni. Toto krvácení je opravdu velmi slabé a objevuje se po dobu jen 1 až 2 dnů. Žena může být následně překvapena, že je již v pokročilejším týdnu těhotenství.
Nutná vyšetření
Během období těhotenství čeká ženu řada vyšetření. První ultrazvukové vyšetření v období mezi 6. až 10. týdnem těhotenství ověřuje přítomnost embrya v děloze a jeho vitalitu (tlukot srdce). V prvním trimestru (10. až 14. týden) čeká ženu laboratorní vyšetření krve, ultrazvukové vyšetření a kombinovaný screening vývojových vad. V druhém trimestru je běžně prováděno ultrazvukové vyšetření plodu a test na těhotenskou cukrovku. Třetí trimestr je doprovázen laboratorním vyšetřením, ultrazvukovým vyšetřením a výtěrem, který zjišťuje přítomnost streptokoků skupiny B.
Mimoděložní těhotenství
Jako normální a zdravé se označuje těhotenství ve chvíli, dojde-li ke splynutí vajíčka a spermie ve vejcovodu. To poté putuje vejcovodem a uhnízdí se v dutině děložní. Pokud se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, tedy ještě předtím, než k ní doputuje, dochází k tzv. mimoděložnímu těhotenství. Nejčastěji se odehrává ve vejcovodu, méně často na vaječníku a jen vzácně v dutině břišní. V těchto místech se nemůže plodové vejce vyvíjet a poškozuje, tím, jak roste tkáň. Rozpoznání prvotních příznaků mimoděložního těhotenství není snadné, velmi se podobá běžnému těhotenství. První příznak zastupuje vynechání pravidelné menstruace, ostrá bolest, která vystřeluje až do ramene a velmi silné bolesti v podbřišku. Hrozí riziko porušení stěny vejcovodu, krvácení dutiny břišní, které doprovázejí nevolnosti a pocity slabosti. Pokud není vajíčko samovolně vypuzeno z vejcovodu a vstřebáno, stává se mimoděložní těhotenství pro ženu nebezpečným stavem. Aby se předešlo ohrožení na životě, měla by každá žena na počátku těhotenství podstoupit vyšetření, díky kterému lékař určí, o jaké těhotenství se jedná. Mimoděložní těhotenství je řešeno chirurgickým zákrokem, kdy je s pomocí laparoskopie vajíčko odstraněno.
Tvrdnutí břicha?
Během 34. týdně těhotenství se v častějších intervalech začíná objevovat tzv. tvrdnutí břicha. Děloha začíná trénovat na porod, dochází ke stahům, během kterých břicho naprosto ztvrdne. Tento proces je běžný a není bolestivým, spíše nepříjemným. Nejčastěji k tvrdnutí břicha dochází při namáhavější činnosti, například při uklízení. O tvrdnutí břicha by měla těhotná žena informovat svého lékaře. Důležitá je také frekvence tvrdnutí břicha, časté opakování může poukazovat na předčasný porod (do 34. týdne by tvrdnutí nemělo přesáhnout 15 opakování denně, po 34. týdnu v rozmezí 20-30 opakování denně). Při častém tvrdnutí břicha lékaři předepisují magnesium (neboli hořčík, který působí relaxačně na svaly), ženám se doporučuje klidový režim a odpočinek.
Můžu stále cvičit?
Jste-li zapálenou sportovkyní a i během období těhotenství se chcete udržovat v kondici, vyberte si sporty, které jsou pro těhotné ženy vhodné. Poradit byste se o pohybových aktivitách měla s lékařem. Správné cvičení v přiměřené frekvenci je pro budoucí maminky zdravé. Vhodné jsou pravidelné procházky a cvičení s lehčí fyzickou zátěží. Pravidelná pohybová aktivita může dokonce zmírnit některé obtíže spojené s těhotenstvím, podpořit kvalitní spánek, připravit se lépe na porod apod. Pro těhotné ženy je vhodná jóga či pilates v takové formě, při které se klade důraz na dýchání a pomalý strečink, pravidelná chůze, plavání, předporodní cvičení či cvičení na míči.
Co jste o těhotenství netušili
O těhotenství a vývoji plodu existuje řada zajímavostí, které vás mohou překvapit.
- Věděli jste například, že se děloha během těhotenství zvětší až pětsetkrát od své původní velikosti a objem krve v těle ženy vzrůstá až o 50 %?
- I vývoj plodu je nesmírně zajímavý. Věděli jste například, že plod může již od 11. týdne od početí zívat?
Jste-li v očekávání, užívejte si toto krásné období každý den, nestresujte se a dbejte na faktory, které můžete během vývoje plodu ovlivnit.