Dárcovství vajíček znamená naději
Krok za krokem! Pojďme si projít celý proces z pohledu dívky nebo ženy, která má zájem darovat vajíčka.
1. Výběr kliniky – existuje celá řada pracovišť, která dárcovství oocytů nabízejí a provádějí. Vyberte si kliniku, která má vaši důvěru a dobré reference, nejlépe blízko svého bydliště, neboť předpokládáme opakované návštěvy a kontroly během procesu darování. Přihlaste se a objednejte se na první informační pohovor s lékařem či genetikem. Při vstupním pohovoru vás poučíme o procesu dárcovství, odebereme vaši anamnézu a posoudíme, zdali se můžete stát vhodnou dárkyní. Všechny získané údaje budou uchovány diskrétně a jen pro medicínské účely. Samozřejmě respektujeme všechna nařízení ochrany osobních dat GDPR.
Jako potencionální dárkyně hledáme ženy mezi 18–34 lety.
Takto citlivá záležitost může u stydlivějších povah vyvolávat ostych a problém se o dárcovství otevřeně bavit. V NEXTCLINICS ke každé ženě přistupujeme individuálně a vysvětlujeme, že první kontaktování kliniky je nezávazné a jde stále o pouhou konzultaci a sdílení informací.
V případě NEXTCLINICS může být prvním krokem například vyplnění formuláře níže.
2. Nezávazný vstupní pohovor – telefonická konzultace zájemkyně se sestrou je prvním přímým kontaktem, který již slouží k určení vhodnosti kandidátky. Každá žena, která má zájem pomoci bezdětným párům, musí totiž splňovat určité zdravotní podmínky.
Jednou z podmínek je věk mezi 18 až 34 lety. Důležitá je také celková anamnéza, tedy soupis všech onemocnění, která žena během života prodělala nebo je mohla zdědit. Pro zdraví budoucího plodu i samotné dárkyně je zapotřebí vyloučit všechna rizika.
Ke všem pacientkám v NEXTCLINICS přistupujeme individuálně a citlivě. Žádná žena se tak nemusí obávat jakéhokoliv nátlaku, odsuzování nebo naopak opominutí specifických potřeb.
Pokud během vstupního vyšetření nezjistíme žádné kontraindikace či závažná onemocnění, která by vylučovala vaše dárcovství oocytů, přistupujeme k odběrům krve a provádíme další požadovaná vyšetření.
3. Testování – přirozenou součástí dárcovství jakéhokoliv typu je na všech klinikách testování na základě odběrů. Jde o bezbolestné a fyzicky nenáročné testování. Stačí běžná lékařská prohlídka, odběry krve a moči.
Tyto testy přijdou vhod i samotné dárkyni, která tak zjistí svůj celkový zdravotní stav.
4. Druhy testů
- Genetické testy: karyogram, CTFR, SMA (spinální muskulární atrofie), GJB2 gen –vyšetření na hluchotu
- Sérologická vyšetření: HIV, HBsAg, anti-HBc, HCV, syfilis
- Hormonální vyšetření: TSH, fT4, anti-TPO, PRL, AMH, FSH, LH, E2
- Toxikologie
- Stanovení krevní skupiny a Rh faktoru
- Popis vzhledu, tzv. fenotyp: výška, váha, barva očí, vlasů
5. Vyhodnocení testů – přibližně do čtyř týdnů bychom měli mít k dispozici výsledky všech provedených vyšetření.
Pokud budou všechny výsledky v normě, budeme vás informovat a během krátké doby pak provedeme stimulaci vaječníků, dvě až tři USG kontroly a odběr oocytů. Celý proces trvá dva až čtyři týdny a je zakončen odběrem vajíček v krátké celkové narkóze.
Pokud bychom zjistili jakoukoliv odchylku od vyžadované normy, poučíme vás o výsledku a předáme k dalšímu řešení a léčbě příslušnému specialistovi.
Pokud všechny testy dopadnou dobře, zařadíme vás do seznamu dárců. Je důležité upozornit, že za žádné testování ani za odběry neplatíte. Vše je hrazeno klinikou včetně nezbytných nákladů spojených s cestou na kliniku.
6. Zařazení do seznamu – po vyhodnocení testů se určí, zda jste vhodná pro zařazení do seznamu dárkyň. Ten je naprosto anonymní a o zařazení se nikdo nedozví. Vše je nastaveno tak, aby byla každá dárkyně maximálně chráněna a uchovala si svoje soukromí.
7. Hormonální stimulace – v případě, že budete vybrána, musíte podstoupit hormonální stimulaci. Ta zajistí, že dojde k superovulaci, která umožní ideální odběr vajíček. Aplikace hormonů je bezbolestná, provádí se injekcemi do podkoží jako například u inzulinových per.
8. Odběr vajíček – probíhá ambulantně v plné anestezii, která trvá okolo 15 minut. Odběr se provádí tenkou jehlou poševní cestou, nevytváří se tak žádné jizvy. Po krátkém odpočinku po odeznění umělého spánku může dárkyně odejít. Tím je celá procedura u konce.
Proces dárcovství je dobrovolný a anonymní, tzn. že se dodržuje informační bariéra mezi dárkyní a příjemkyní, respektive i narozeným jedincem pocházejícím z darovaného oocytu.
Dárkyni může náležet náhrada nutných výdajů a nákladů spojených s procesem darování. O její výši vás budeme informovat individuálně při návštěvě kliniky.