Jak se po Vánocích dostat do formy?
Vánoce jsou za námi a spolu s nimi i období skvělého cukroví, smažených řízků, bramborového salátu, sváteční pohody, a tak celkově uvolněného režimu. Většina z nás toho ani moc nenachodila. Ještě k tomu se přidal silvestrovský večer s chlebíčky a různorodými jednohubkami a s nástupem nového roku můžeme začít plnit naše předsevzetí, mezi nimiž určitě nechybí i zlepšení fyzické kondice, možná zhubnutí pár kilo a zpevnění těla. Ale jak začít?
Důležitá je motivace
Asi nejdůležitějším momentem je nastavení si svých vlastních cílů a motivace. Pokud si své cíle nastavíme příliš vysoko, nebo pokud si sami nejsme už předem jisti, zda cíle splníme, většinou kýženého úspěchu nedosáhneme. Také si zodpovězte otázku „Proč chceme zhubnout?“. Pokud se do této výzvy pustíte jen kvůli okolí a abychom byli „in“, tak nás naše motivace pravděpodobně rychle opustí. V případě, že chceme cvičit pro svůj dobrý pocit, stanovíme si dosažitelné cíle, které budeme plnit, cvičení pro nás bude radost a vlastní cvičení bude motivací ke cvičení dalšímu. To samé platí i s jídlem. Není chytré držet drastickou dietu, která nám vydrží týden a pak to vzdáme. Daleko lepší je postupovat po malých krůčcích, ale v úsilí vytrvat.
Co jíst a co nejíst
V obecné rovině se těžce radí. Každý z nás má jiné chutě, jiné preference. Někomu bude vyhovovat dieta založená na zelenině, jinému vynechání mléčných výrobků a někdo (asi většina z nás) nechce vynechávat nic a jen jídlu dát nějaký řád. Pokud to s hubnutím myslíte opravdu vážně a hubnutí je vaší prioritou a nemáte žádné předchozí zkušenosti se sestavením jídelníčku, nebojte se využít služeb nutričního terapeuta. U hubnutí, více než kde jinde, pro dosáhnutí kýženého výsledku platí nastavení si menších cílů.
Další obecná zásada při hubnutí je vyvarování se smaženého jídla, polotovarů, jednoduchých sacharidů v podobě cukrovinek a sladkých limonád. Zkuste na pár dní vyměnit limonádu za vodu s citronem a uvidíte, že i tato zcela banální věc vám prospěje.
Jezte pravidelně a v menších porcích a nezanedbávejte snídani. Pomoci vám mohou i rituály. Například si vždy před ranní hygienou dát vařit vodu na čaj a připravit suroviny na snídani, po koupelně si alespoň na 10 minut v klidu sednout a snídani si vychutnat. Můžeme při ní poslouchat oblíbenou hudbu, v hlavě si přehrát, co pozitivního vás ten den čeká, na co se můžeme těšit. Nemyslete negativně! Udělejte si hezčí ráno a s velkou pravděpodobností budete mít i hezčí den.
A jdeme se hýbat!
Pravidlo číslo jedna: je jedno, co budete dělat, stačí se zvednout a začít. Nejtěžší je otevřít dveře a vyrazit. Klidně si najděte jen půl hodinky a vyjděte svižným krokem na procházku. Vyberte si sport/y, které jsou dostupné a budou vás bavit. Máte už teď odpor k běhání a představa, že máte uběhnout 5 kilometrů je pro vás noční můrou? Buďto si s běháním ani nezačínejte, nebo si naopak vytoužených 5 kilometrů stanovte jako cíl. Cíl je to splnitelný a jakmile ho dosáhnete, budete mít ze sebe lepší pocit a budete mít třeba chuť pokračovat. Věřte ale v jedno, pokud si nějaký sport oblíbíte, budete pomalu přecházet z nucení se do pohybu do fáze zamilovanosti a radosti, že si můžete jít zasportovat. Jen je potřeba vydržet. Více o zásadách cvičení a tréninku v příštím článku.