Řídnutí kostí neboli osteoporóza
Denzitometrické vyšetření je neinvazivní metoda ke zjištění hustoty minerálů v kostní tkáni. V České republice je ročně evidováno kolem 40 tisíc případů zlomenin krčku kosti stehenní či zlomenin obratlů souvisejících s osteoporózou. Denzitometrie nám může pomoci odhalit první stádium osteoporózy - osteopenii, i těžkou osteoporózu, zahájit včas léčbu a předejít nepříjemným zlomeninám.
Vyšetření je rychlé a bezbolestné. Může se provádět pomocí speciálního rentgenového přístroje, což je standardem pro diagnostiku osteoporózy, dále pomocí CT přístroje nebo ultrazvukovou sonografií, která je však metodou pouze doplňkovou.
Co to osteoporóza je a lze jí předejít?
Osteoporóza je systémové onemocnění skeletu charakteristické snížením kostní hmoty a současným zhoršením struktury kostní tkáně, v laické mluvě lze říci, že se jedná o řídnutí kostí. Název pochází z řeckého osteo (kost) a poro (otvor, díra). Zlomeninu související s osteoporózou utrpí ve svém životě až 50 % žen a až 30 % mužů. Jako u většiny nemocí, i zde hraje roli správná životospráva - dostatek pohybu a zdravý jídelníček. Osteoporóza postihuje zejména starší populaci (k ubývání kostní hmoty dochází už po třicátém roce života), často je indikována u žen po menopauze. Irena Mandlíková, která pracuje jako zdravotní sestra v gynekologické ambulanci a od roku 1996 i jako sestra provádějící denzitometrické vyšetření, říká: ,,Na denzitometrické vyšetření jsou odesílány především ženy, ale i u mužů je možné změření kostní hustoty indikované výše uvedenými odborníky, protože osteoporóza je častým průvodním jevem základního onemocnění.“ Více ohroženi jsou jedinci trpící podvýživou a poruchami příjmu potravy, lidé léčící se kortikoidy, pacienti s roztroušenou sklerózou, revmatoidní artritidou, pacienti s chronickými záněty střev. Největší podíl na vzniku osteoporózy má nedostatek vitaminu D, vitaminu K a vápníku.
Jak často chodit na kontrolní vyšetření a je denzitometrie proplácena pojišťovnami?
Na to jsme se zeptali zdravotní sestry Ireny Mandlíkové, z Polikliniky Anděl, kde provádí denzitometrické vyšetření. ,,Kontrolní denzitometrická vyšetření by měla být prováděna při osteoporóze 1x ročně a při mírnějším řídnutí kosti, tzv. osteopénii, 1x za 2 roky. Pokud je denzita v normě, provádí se vyšetření jednou za 3-5 let. Zdravotní pojišťovny vyšetření proplácí při dodržení roční a víceleté lhůty dle stavu onemocnění a pokud má pacient doporučení na vyšetření od svého ošetřujícího lékaře."
Co je vhodné zařadit do jídelníčku a čeho se naopak vyvarovat?
Vhodné k zařazení do jídelníčku jsou ryby, játra, méně tučné sýry, vlašské ořechy, mák, meruňky, brokolice. Vyhýbat bychom se měli nadměrnému příjmu kyseliny šťavelové, která brzdí vstřebávání vápníku, obsažena je například ve špenátu, rebarboře, rajčatech, mandlích a kešu oříšcích. Pozor také na vyšší konzumaci alkoholu, který snižuje absorpci (vstřebávání) vápníku ve střevech. Podle nových studií byl však pozorován pozitivní vliv mírné konzumace alkoholu na kostní denzitu (hustotu kostní tkáně) starších žen. Doporučená je přiměřená expozice slunečnímu záření. Z tělesné aktivity má nejlepší vliv pěší turistika, tanec, lyžování, silový trénink či míčové hry.
Pro koho je denzitometrické vyšetření vhodné a jak se na něj objednat, jaká je jeho dostupnost?
Na to nám odpovídá paní Irena Mandlíková: ,,Denzitometrické vyšetření je především vhodné u žen v menopauze, které jsou řídnutím kostí postiženy nejvíce. První vyšetření se ideálně provádí ihned při počátku menopauzy, kdy jsou kosti ještě pozitivně ovlivněny účinkem estrogenů. Pak je při dalších kontrolách možno porovnat stav denzity kosti a stanovit prognózu úbytku kostní hmoty. Existují lékařské indikace pro pacienty s prodělanou zlomeninou, která vznikla i při malém působení tlaku na kost. Dalšími indikacemi jsou nemoci, které provází průvodní jev demineralizace kostí zejména z oboru endokrinologie, gastroenterologie, revmatologie a ortopedie. Odesílajícími lékaři na denzitometrické vyšetření bývají tedy lékaři z těchto oborů a bylo by žádoucí, aby z preventivních důvodů odesílali gynekologové pečující o ženy v menopauzálním období, ale i praktičtí lékaři při podezření na poruchu výživy pacienta.
Pacienti s lékařským doporučením mají v dnešní době možnost výběru, denzitometrických pracovišť je již dostatek a ani objednávací doby nejsou příliš dlouhé, alespoň na našem pracovišti na Poliklinice Anděl jsme schopni objednat pacienta do 1-2 týdnů."
Může jít na vyšetření každý - i pacient s kloubními náhradami? Nenaruší kov průběh a vyhodnocení vyšetření?
,,Denzitometrie se nejčastěji provádí na tzv. "celotělovém" denzitometru, kdy změříme bederní obratle a kyčelní klouby se zaměřením na krček kosti stehenní. Z tohoto důvodu není vyšetření možné provést u pacientů s kloubními náhradami a po operacích vyztužujících páteř (např. titanovými destičkami). V těchto případech i na celotělovém přístroji změříme a vyhodnotíme stav kostí z předloktí horních končetin.", říká Irena Mandlíková z Polikliniky Anděl.
A asi to nejdůležitější nakonec - je možné osteoporózu užíváním léků vyléčit?
,,V dnešní době je možné osteoporózu velmi dobře léčit, stav řídnutí kostí zastavit a v mnoha případech denzitu kosti i zlepšit."