Chronický únavový syndrom
Cítíte se již několik týdnů unavení, nemocní, bez nálady, a přitom chřipka už dávno odezněla? Jednat se může o chronický únavový syndrom. Tento syndrom, také označovaný jako CFS (chronic fatigue syndrome), se zkoumá již více jak 20 let, ale stále vzbuzuje kontroverzní postoje. Má různé příčiny, ale dosti podobné projevy u všech postižených.
Postihuje obě pohlaví, častěji však ženy, nejvíce náchylní jsou lidé v produktivním věku mezi 25–45 lety života. Podle studií téměř polovina z nich prvotně prošla hořečnatým onemocněním.
Je možné, že máte chronický únavový syndrom?
Příznaky tohoto syndromu jsou různé. Jako hlavní symptom se však uvádí dlouhotrvající únava, která má určitý začátek a postihuje jedince déle jak 6 měsíců. Únavu může doprovázet zhoršení paměti a koncentrace, neosvěžující spánek, velká vyčerpanost po fyzické námaze, bolesti kloubů, svalů a hlavy, i nemožnost relaxovat. Nezřídka se objeví i přecitlivělost na kosmetiku, potraviny a léky, které doposud nedělaly člověku žádné potíže. Jedná se o vyčerpávající onemocnění, které omezuje běžné aktivity a vyřazuje nás ze společenského a často i pracovního života.
Přeci nepůjdu s únavou k lékaři...
Rozvinutý chronický únavový syndrom snižuje naši výkonnost o více jak 50 %. Ať chceme nebo ne, budeme muset únavu řešit i s pomocí lékařů. Doposud nebyla nalezena plně účinná léčba, která by přinesla kýžený efekt u každého pacienta. V prvé řadě se jedná o komplexní a pečlivé vyšetření, které začíná svěřením se praktickému lékaři a odběry krve a moči. Laboratorně jsou zjištěny hodnoty bílkovin, glukózy, vápníku, železa, vyloučíme anémii, poruchu jaterních funkcí, nemoci štítné žlázy, či zánětlivá onemocnění. Praktický lékař vám může předepsat žádanku i na vyšetření imunologické. Příležitostně je prováděna magnetická rezonance k vyloučení roztroušené sklerózy, která také může způsobovat chronickou únavu.
Jak únavu léčit
Léčba je zaměřena na zmírnění příznaků, především zmírnění únavy. Odborníci doporučují nemocným plánovat svůj denní režim a rozvrhnout si tak energii. Vždy se jedná o individuální přístup k pacientovi a je nutná oboustranná spolupráce s lékařem. Neuškodí ani podpůrná léčba zinkem, selenem a hořčíkem, vitaminy B, E, C a doplňky stravy jako jsou echinacea, ženšen a lněné semínko. Lehké cvičení (například jóga) napomáhá vyplavit hormony štěstí, endorfiny, a zlepšit tak naši náladu. Velmi doporučované jsou i různé terapie, od té klasické s psychologem, až po arte- či muzikoterapii. Za zkoušku stojí i akupunktura a masáže.
Nebýt „v tom“ sami
Léčba chronického únavového syndromu představuje změnu životního stylu. Nemocným velmi pomáhá vědomí, že nejsou se svými problémy osamoceni, je důležité mít při sobě blízkého člověka. Pokud své potíže nepodceňujete a postavíte se jim zodpovědně, máte vysokou naději na uzdravení a návratu k normálnímu životu.