Jak správně pečovat o páteř?
Celý den sedíte v práci shrbení u počítače, doma zaplujete do sedačky a večer si dopřejete spánek na měkké matraci? To vše je možná pohodlné pro vás, ale ne zdravé pro vaši páteř. Brzy se totiž mohou u vás začít objevovat bolesti pohybového aparátu, které mohou mít na svědomí i bolesti hlavy. Jak se jim vyhnout a pečovat o zdraví páteře?
Páteř, hlavní pilíř našeho těla
Páteř zajišťuje hned tři základní funkce v lidském organismu, a to funkci pohybovou, nosnou a ochrannou. Je složena z obratlů, kterých je 33-34, meziobratlových plotének, meziobratlových kloubů a vazů a svalů, které slouží k jejímu zpevnění a pohybu. Páteř je součástí lidské kostry a celou páteří probíhá mícha. Páteř nám umožňuje vzpřímenou chůzi a slouží k ochraně míchy.
Proč je důležité páteř chránit?
Páteř, která nám umožňuje tolik důležitý pohyb, je nutné chránit preventivně, ale zvláště zvýšenou pozornost si zaslouží při vykonávání sportovních aktivit. Mezi rizikové sporty pro páteř patří ty, u kterých hrozí časté nekontrolovatelné pády či srážky, jedná se například o basket, házenou či kopanou. Velké riziko úrazu hrozí u sportů, které můžeme označit jako adrenalinové, a to například lyžování, snowboarding a cyklistika typu freeride či downhill, které jsou provozované na profesionální úrovni. U těchto sportů patří mezi nutné vybavení chránič páteře, tedy tzv. „pátéřák“. Následkem zranění páteře totiž může být v těch nejhorších případech také ochrnutí. O páteř je však nezbytné pečovat během každodenního života tím, že ji nebudeme jednostranně zatěžovat, nosit příliš těžké náklady a budeme dbát o správné držení těla, zvláště pokud několik hodin denně sedíme u počítače či televize.
Páteř není jen mícha
Páteř je doplněna také elastickou tkání, která tvoří jakousi nárazníkovou zónu mezi dvěma sousedními obratli, jedná se o meziobratlové ploténky. Jejich základní funkcí je flexibilita, jelikož umožňuje pohyby mezi jednotlivými obratli. Ploténky dennodenně podstupují velké zatížení. Příčinou onemocnění meziobratlových plotének může být vliv jednostranného a nadměrného přetěžování. Na základě toho může dojít v ploténce ke změnám, snížení její pružnosti a také odolnosti, a nakonec až k tzv. výhřezu ploténky.
Civilizační onemocnění: bolest zad
Bolesti zad můžeme zařadit mezi civilizační onemocnění, někdy také nazývány jako nemoci z blahobytu, které se vyskytují u vysokého procenta osob pocházejících z vyspělých zemí. Pravdou je, že bolest zad může mít mnoho příčin. Častou příčinou je nesprávné držení těla, jelikož většinu pracovních hodin sedíme či stojíme shrbení a následně odpočíváme doma na pohovce. Naše svaly ochabují a dochází k tzv. kulacení zad a vzniká větší tlak na meziobratlové ploténky. Časté nesprávné sezení u počítače či jednosměrné přetěžování páteře může vést až k jejímu zablokování. Příčinou bolesti zad však může být také stres, jelikož jeho vlivem dochází k napínání svalů v oblasti šíje, jsou to tzv. stresové svaly, ve kterých se hromadí kyselina mléčná a projevuje se bolestí. Příčinou bolesti však může být také prochladnutí. Nejúčinnější prevencí bolestí zad je vhodné cvičení a dodržování správného postoje těla. Aby byla vaše záda zdravá, potřebujete svalový obal kolem páteře. Pravidelné cvičení může být skvělým způsobem, jak pečovat o zdraví pohybového aparátu, tedy i páteře.
Správné držení těla
Pro zdraví páteře, ale i pro váš celkový vzhled, je velmi důležité správné držení těla, ke kterému potřebuje dostatek svalové hmoty. Správné držení těla je cestou, jak se zbavit bolestí hlavy, zad a kyčlí. Špatné držení těla může vést k mnoha poruchám, ať už jsou to kulatá záda a vyklenutá hrudní páteř, prohnutí v oblasti bederní páteře, vychýlení páteře do jedné strany či zploštění zkřivené páteře.
Pravdou je, že postoj těla je také součástí neverbální komunikace a pro společenskou komunikaci je velmi důležitý. Jaké svaly však zapojit, abyste docílili správného postavení těla? Důležitý je stabilizační systém těla, tedy pánevní dno, bránice, hluboké svaly zad a břicha. Především střed těla a břišní svaly by měly být aktivní při všech denních úkonech. Často je však nepoužíváme a dochází k ochabování svalů. Zdravé je proto začít s pravidelným cvičením, které potřebné svaly posílí. Ideální je přirozený pohyb, chůze či běh, ale také aerobní aktivity jako bosu, jóga či pilates.