Zimní slunovrat
Tak jako každý rok, i letos na 21. prosince připadá den, který je označován za první zimní. Datum, kdy zimní slunovrat, latinsky solstitium, nastává, není pevně dán, se mění podle toho, na kterém místě své elipsovité dráhy oběhu kolem Slunce se naše planeta nachází. Tento rok nastane zimní slunovrat 21. prosince ve 23 hodin a 23 minut. Den zimního slunovratu je, kromě symbolického začátku zimy, i nejkratším dnem v roce, tedy dnem s nejmenším množstvím slunečního svitu. Jak na to reaguje na naše tělo?
Cirkadiánní rytmy
Každý z nás má v sobě své vlastní „hodiny“, které se nacházejí ve středním hypothalamu, který periodicky řídí naše tělo. Řídí funkce našich orgánů, vylučování hormonů, či tělesnou teplotu. Naopak samy „hodiny“ jsou řízeny svým okolím, a to zejména světelnými podmínkami. Pokles denního světla vede ke zvýšení hladiny melatoninu (hormonu usnadňujícího spánek, o spánku jsme psali například zde). I proto se nám lépe spí v potemnělé místnosti.
Spánkový hormon melatonin
Melatonin je jedním z nejdůležitějších regulátorů spánku. Produkuje ho šišinka mozková (epifýza). Je doložené, že pro správné fungování imunity a předcházení chronické únavy, depresí, infarktů a dalších nemocí je důležitý kvalitní spánek. Chodit spát bychom měli ideálně kolem 22. hodiny. Od 22 hodin do 3. hodiny ranní je produkce melatoninu nejvyšší, a právě melatonin nám dodává pocit odpočinku a svěžesti. Schopnost tvorby melatoninu se s narůstajícím věkem snižuje. Jeho produkce je nejvyšší u kojenců (proto tak často spí). Vysoká produkce je zhruba do 15 let a poté prudce klesá. Starší lidé mají právě díky nízké hladině melatoninu problémy se spánkem. Pozor také na užívání léků s obsahem acylpyrinu, ten významně utlumuje tvorbu spánkového hormonu a způsobuje nespavost, stejně tak jako kofein a tabák. Navýšit množství tohoto hormonu můžeme naopak ovesnými vločkami, zázvorem, banány, rýží a rajčaty. Pomáhá spaní v absolutní tmě, vystavení se intenzivnímu slunečnímu svitu přes den a za zkoušku stojí i horká koupel před spaním.
Tradice a pověry
Pojďme trošku odlehčit téma od medicínských záležitostí. Zimní slunovrat je dnem, kdy Slunce vstupuje do znamení Kozoroha. Je nejkratším dnem v roce. Pro Slovany měl tento den ten magický význam. Nazývali ho nejčastěji Kračun. Slavilo se zrození nového Slunce, které sílí až do doby slunovratu letního. Zároveň je v tuto dobu životadárné Slunce nejslabší a noc, a s ní spojené síly temna, nejsilnější. Období po slunovratu stíralo díky síle noci světy živých a mrtvých, světy se prolínaly.
Svátek je také spojován se zapalováním ohňů. Tato tradice se, byť v podobě zapalování svíček, dochovala i do dnešních časů. U Římanů se svátek zimního slunovratu nazýval Saturnáliemi a vyznačoval se veselím a hodováním. Byla to taková zimní připomínka zlatého věku boha Slunce Saturna, tedy připomínka na hojnost léta. Řekové svátek zasvětili svému bohu Slunce, Héliovi.
Možná vás někdy napadlo, proč se říká „Svatá Lucie noci upije“. V době platnosti juliánského kalendáře zimní slunovrat připadal právě na 13. prosinec. Odtud pochází toto známé pořekadlo.
V příštím roce zimní slunovrat připadne na prosinec dvaadvacátý v 5:20 ráno.
Pokud se zrovna necítíte ve své kůži, nezoufejte, světlo nám dává optimismus a naději, od zimního slunovratu bude zase lépe.