Hormony štěstí výrazně ovlivňují lidskou psychiku
To, že si pravidelně dopřejete běh, plavání či jiný sport, nepřispívá jen k lepší fyzické kondici, ale pravidelná fyzická zátěž má svůj vliv i na uvolňování hormonů, které se starají o důležité funkce v lidském organismu. Endorfin patří mezi tzv. „hormony štěstí“ a bývá označován také jako přirozená droga či opiát lidského organismu. K uvolňování endorfinu však dochází i při jiných činnostech než sportovních. Kdy a jaký vliv mají endorfiny na lidský organismus?
Štastný život, k tomu nám dopomáhají hormony
Během našeho života prožíváme dennodenně množství pocitů, štěstí, smutku, radosti, zamilovanosti, zoufalství atd. Pravdou však je, že za všemi pocity stojí chemické reakce, které jsou přímo ovlivňovány tvorbou hormonů. Hormony jsou sloučeninami, které pracují jako chemické přenašeče od jedné buňky či skupiny buněk k jiné buňce/ buňkám. Ty, které mají vliv na psychickou vyrovnanost a dobrou náladu, bývají označovány jako „hormony štěstí“. Tradičně do této skupiny hormonů řadíme endorfin, serotonin, zařadit pod toto označení však můžeme i melatonin či dopamin.
Endorfin a jeho vliv na organismus
Endorfin se uvolňuje z hypofýzy do mozku a dokáže vyvolávat silné až téměř euforické stavy a pocity. Tento hormon má na svědomí pocity dobré nálady, štěstí, snižuje riziko vzniku úzkostlivých stavů, deprese, zbavuje stresu a tlumí bolest. Ovlivňuje také uvolňování dalších hormonů. Bez dostatečného uvolňování endorfinu může docházet ke stavům, kdy se cítíme smutní, bez energie a radosti.
Jak si dopřát endorfinovou záplavu?
K vylučování endorfinu dochází buď lokálně, během fyzické zátěže, čímž je snížena bolestivost v namáhaném místě, nebo centrálně, čímž je způsobeno celkové uvolnění těla a mysli. Uvolňování endorfinu můžete podpořit mnoha různými způsoby, nejen s pomocí sportu a fyzické zátěže, ale i za pomoci jídla či adrenalinových zážitků.
Dejte si něco sladkého
Tím nejjednodušším způsobem, jak uvolňovat endorfin do mozku, je okamžité zvýšení krevního cukru. Tento způsob zlepšení nálady a zvýšení energie často používáme, aniž bychom si to uvědomovali. Proto mnohým z nás k lepší náladě stačí kousek čokolády či jiná sladkost. Pokud si dopřejete jídlo bohaté na sacharidy, které zvýší hladinu krevního cukru, dochází k uvolnění endorfinů a zklidnění organismu. I to je důvod, proč si ve stresových situacích často dopřáváme sladké pokrmy, které jsou bohaté na sacharidy.
Je libo chilli papričku, ženšen či vanilku?
Také pálivé papričky, jenž obsahují kapsaicin pomáhají uvolňovat endorfin. Dopřejte si kousek pálivé papričky a pozorujte, jak se budete po chvíli cítit. K uvolňování endorfinů přispívá také ženšen, který můžete užívat ve formě tabletek. Produkci endorfinu podporuje i vůně vanilky. Dopřávat si tak můžeme doma aromaterapii ve formě vanilkového esenciálního oleje, která podpoří produkci endorfinu.
Fyzická zátěž a adrenalin
K uvolňování endorfinu však přispívá nejvíce fyzická aktivita. Pravdou je, že i po 10 minutách fyzické zátěže vzrůstá množství vyplavovaných endorfinů. Ve své podstatě je jedno, jaké sportovní aktivitě se věnujete. Se zvýšenou srdeční frekvencí, pocením a pohybem přichází vyplavování endorfinů. Rozdíl je však v působení hormonů na zkušeného sportovce, který pravidelně trénuje či na sportovce rekreačního. U zdatných sportovců, kteří pravidelně vykonávají sportovní činnost, dochází spíše k hlubším prožitkům a výraznějšímu navození pocitu klidu a pohody po fyzické zátěži. Naopak u nárazových sportovců může endorfin působit jako droga a vést až k pocitům euforie. Endorfin se podílí na snižování bolestivosti po sportovním výkonu.